En Uygun Sigorta Şirketi Nasıl Seçilir?

en uygun sigorta şirketi nasıl seçilir

Sigorta satın almak için bu kadar çok seçenek varken, doğru şirketi nasıl seçeceğinizi bilmek zor olabilir. Tartılması gereken birçok faktör vardır, ancak çoğu zaman insanlar sigortanın fiyatına bakar ve çevrimiçi incelemeleri okur ve orada durur. Gerçek şu ki, bu iki önlem resmin sadece küçük bir parçasını ortaya koyuyor ve hangi şirketin sizin için en iyi olduğunu değerlendirmenin en iyi yolu olmayabilir. Herhangi bir sigorta şirketini seçerken seçeneklerinizi karşılaştırmanıza yardımcı olacak bazı noktalar ve ipuçları.

Sigorta Şirketi Nasıl Seçilmeli?

1. Çevrimiçi İncelemeler

Herhangi bir çevrimiçi sigorta şirketi incelemesi hakkında not edilmesi gereken şey, tek bir kişiden gelmesidir. Sahip olduğu herhangi bir derecelendirme veya yıldız sayısı, önemli olan pek çok yönün yanı sıra tek bir faktöre dayanabilir. Tüketici incelemelerini sıralarken kaynağı aklınızda tutun ve aşağıdaki ipuçlarıyla bunları nasıl daha iyi değerlendireceğinizi öğrenin.

T Sigorta

  • Neye atıfta bulunduklarını bilin. Kötü bir inceleme, yazarın ödemeler, talepler veya müşteri hizmetleri (birçok temsilci arasından tek bir temsilciden) ile ilgili sorunları hakkında olabilir veya yalnızca onların genel görüşü olabilir. Aynı şey övgü için de söylenebilir. Her zaman yazarın neyi kastettiğine yakından bakmalısınız. Bu, sizin için geçerli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Gri Sigorta

  • Bir kişiyle mi yoksa ürünle mi ilgili? Yorumun ne kadarının yazarın tek bir kişiyle (örneğin, bir temsilci veya talep ekspertiz görevlisi) ürün, kapsam veya bir bütün olarak şirketle olan deneyimine dayandığına dair bir fikir edinmek önemlidir.

Allianz Sigorta

  • İncelemeyi bir şirket temsilcisiyle tartışın. Bir inceleme sizi belirli bir şirkete doğru itecek kadar güçlüyse, çevrimiçi okuduklarınızı size sigortayı satan kişiyle tartışın. Genellikle, yalnızca sorduğunuz soruları ele alma biçimleriyle, incelemelerin ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkarmaya yardımcı olabilecek geri bildirimde bulunabileceklerdir.

Anadolu Sigorta

  • Şirket modelinin farkında olun. Bir şirketle ilgili yorumları okumaya başlamadan önce, şirketin büyüklüğü ve iş modeli hakkında bir fikir edinin. Bu, araştırmanıza odaklanmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, bir sigorta şirketi tüm ülke genelinde yerel ofisler aracılığıyla faaliyet gösteriyorsa, ülkenin diğer tarafındaki bir eyaletteki insanlardan gelen yorumları okuyarak almayı bekleyebileceğiniz hizmetin iyi bir resmini elde edemeyebilirsiniz. Çalışacağınız acentenin veya firmanın yerel Google veya Yelp İncelemelerini okumaktan çok daha iyisiniz.

2. Sıralamalar, Raporlar ve Anketler 

Bir sigorta şirketinin diğer şirketlere kıyasla ne kadar iyi durumda olduğuna dair genel bir fikir edinmek istiyorsanız, genel sektör sıralamalarına veya tüketici raporlarına ve anketlerine göz atın. Bunlar genellikle birçok şirketi aynı kriterlere göre yan yana karşılaştırır.

3. Finansal güç

Bir sigorta şirketinin finansal istikrarı, kararınızı etkilemelidir, çünkü şirketin daha büyük pazarda ne kadar iyi performans gösterdiğini ve gelecekte buna güvenip güvenemeyeceğinizi gösterir. Sigorta şirketlerinin hasarları ödeyebilmeleri için varlıklara sahip olmaları gerekir.

4. Temsilci vs Firma

Yerel ofisler, acenteler ve komisyoncuların her birinin kendi hizmet ve satış yöntemleri vardır. Deneyiminiz, sigortayı nasıl aradığınıza bağlı olarak değişecektir. Tıpkı arkadaşlarınızdan iyi bir doktora başvurmalarını istemeniz gibi. Bir arkadaşınızın size belirli bir profesyoneli tavsiye etmesinin nedeni, iyi bir başucu tavrına sahip olmaları veya iyi tavsiyeler vermeleri olabilir. İkinci bir arkadaşınız, alanında uzman olduğu için sizi bir doktora yönlendirebilir. Yine de üçüncü bir arkadaşınız sizi en iyi teklifi sunan veya üniversiteden tanıdıkları bir doktora sevk edebilir.

İrtibat noktanız işte yeniyse, büyük hizmet becerilerine sahip değilse veya neye değer verdiğinizi bilmiyorsa, aynı şey sigorta için de olabilir. Sigorta almayı planladığınız firma hakkında kendi araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Satış yapan veya tavsiyede bulunan kişi hakkında biraz bilgi edinmenin de zararı olmaz. Bu acente veya komisyoncu ile iyi bir ilişki kurabilirseniz, gelecekte ihtiyaç duyduğunuzda, örneğin bir talepte bulunma zamanı geldiğinde daha yardımcı olabilirler.

Bir komisyoncudan satın alıp almadığınızı düşünmeniz gereken bir diğer faktör, firmanın büyüklüğü veya tercih edilen sigorta şirketi ile ne kadar iş yaptığıdır. Bunun, söz konusu sigortacı ile olan “çekilmesi” üzerinde bir etkisi olabilir. Örneğin, daha küçük bir firma, bir sigortacıyla çok büyük bir sözleşmeye sahip olabilir ve bu, daha güçlü bağlara neden olabilir. Sözleşmede daha fazla riskleri var ve bu yüzden size iyi bir deneyim yaşatmak için ekstra çaba gösterecekler. Öte yandan, aynı sigortacıyla çok az iş yapan veya sözleşmesi çok fazla etki yaratmayacak büyük bir firma, size yardımcı olmak için aynı çabayı göstermeyebilir.

Bu, fiyatları müzakere etme veya bir hak talebini işleme koyma zamanı geldiğinde lehinize çalışabilir. Brokere, sigortacılarla veya hak talep eden kişilerle ne tür bir ilişkileri olduğunu ve sorunlarla karşılaşırsanız sürecin ne olacağını sorun. Bu faktör tek başına doğru seçimi yapmanıza yardımcı olabilir.

5. Hizmet Modeli

Sigorta şirketleri tüketicilere doğrudan veya bir ağ üzerinden satış yapabilir. Diğer her şey aynıysa, şirketin hizmet modeli hakkında bilgi edinmenin daha iyi bir seçim yapmanıza yardımcı olabileceği yer burasıdır. Örneğin, ne tür bir müşteri desteği bekleyebilirsiniz? Talepler nasıl ele alınır? Bir talebiniz olduğunda, sigorta şirketinin bir acentesi talebi sizin için çözecek mi, yoksa bu bir dış hasar düzeltme firması tarafından mı yapılacak?

6. Fırsatlar ve İndirimler

Bazı şirketler diğerlerinden daha esnek ödeme planları sunar. Alışveriş yaparken, ödemeleri nasıl kabul ettiklerini sorduğunuzdan emin olun. Otomatik para çekme işlemleri ayarlamak veya aylarca peşin ödeme yapmak için indirim alabilirsiniz. Bazı sigortacılar, iyi sürüşü veya sabit ödemeleri ekstra fırsatlarla da ödüllendirir. Bunlar her zaman yayınlanmaz, ancak sizin için geçerli olabilecek maliyet indirimlerini sormaktan asla zarar gelmez.

Sigortanızı Nasıl Satın Alabilirsiniz?

Sigortanızı satın almanın birçok yolu vardır. Aşağıda en yaygın olanlardan bazılarını listeliyoruz.

Ethica Sigorta Anlaşmalı Servisler

1. Bir Temsilci Aracılığıyla Doğrudan Şirketten

“Esir aracılar”, yalnızca bir sigorta şirketini temsil eden satış görevlileridir. Tutsak bir temsilciyle çalıştığınızda, yalnızca temsilcinin çalıştığı şirket için tavsiye ve ürün teklifleri alırsınız. Anlaşmak istediğiniz şirketin bu olduğunu biliyorsanız, tüm seçenekleri tartışmak için iyi bir insan olacaklar, ancak diğer kaynaklardan ürünleri karşılaştırmanıza yardımcı olamayacaklarını unutmayın.

2. Bir Dış Komisyoncu veya Acente Aracılığıyla

Brokerler veya acenteler, birçok sigorta şirketini temsil ederek, birkaç sigorta şirketi arasında hizmetleri, ürünleri ve teminatları karşılaştırmalarına izin verebilir. Komisyoncu veya acente ile çalışmanın avantajlarından biri, sunacakları birçok seçeneğe sahip olmaları ve sizin için biraz alışveriş yapabilmeleridir.

3. Bir Sigorta Toplayıcı aracılığıyla

Sigorta toplayıcıları ile çalışmak bazı insanların kafasını karıştırabilir, çünkü onların işi size bir ürün satmak değil, teklif vermektir. Acente veya komisyoncu değiller, sadece sigorta şirketleriyle çalışan dış taraflardır. Verilerinize bakarak ve sırayla satışlara yardımcı olabilecek teklifler vererek teklif verirler. Toplayıcıdan harika bir hizmet alabilirsiniz, ancak bir satın alma işlemi yaptıktan sonra, yeni poliçenizi asıl sigorta şirketindeki bir acenteye teslim edecekler, bu yüzden bunun nasıl çalıştığını daha gerçekleşmeden bilmek istersiniz.

Halk Sigorta Hasar Dosyası Görüntüleme

4. Çevrimiçi Self Servis

Bir acente veya komisyoncu ile konuşmadan tamamen kendi çevrimiçi olarak kaydolmanıza olanak tanıyan bir dizi yeni sigorta seçeneği vardır. Bazıları geleneksel sigorta şirketleri, bazıları ise işleri yeni yollarla yapıyor. Örneğin, Lemonade, çevrimiçi portalı veya uygulaması aracılığıyla size kiralama sigortası sağlamak için bir yapay zeka botu kullanır.

Son Not

Birçok kişi sigortanın yalnızca fiyata bağlı temel bir ihtiyaç olduğunu düşünür, ancak ihtiyaç duyduğunuzdan daha az sigorta kapsamına sahipseniz veya hizmet standartları beklediğiniz gibi değilse, tek başına fiyat üzerinden alışveriş yapmak size zarar verebilir. Yapabileceğiniz en iyi şey seçeneklerinizi bilmektir. Bir hak talebinde bulunma zamanı geldiğinde, muhtemelen stresli bir durumdasınızdır (bir araba kazası veya bir ev sel gibi) ve o anda uğraşmak istediğiniz en son şey sigortanızda bir sürprizdir.

Sigorta Şirketlerinden Az Hasarlı Satılan Araçlar

“En Uygun Sigorta Şirketi Nasıl Seçilir?” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: