Konut sigortası nedir, neleri kapsar? Konut sigortası fiyatları ne kadar?

konut sigortası nedir, neleri kapsar, konut sigortası kapsamı, konut sigortası nedir, konut sigortası fiyatları, konut sigortası fiyatları 2022, konut sigortası fiyatları ne kadar, 2022 konut sigortası fiyatları, konut sigortası, konut sigortası alırken dikkat edilmesi gerekenler, konut sigortası ücretleri, konut sigortası yaptırmak, konut sigortası ne kadar, konut sigortası 2022 ne kadar

Konut sigortası nedir, fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu ve konut sigortası sorgulama nasıl yapılır? Bütün bu soruların yanıtlarını makalemizden alabilirsiniz.

Eviniz muhtemelen sahip olduğunuz en pahalı şeydir, bu nedenle en kötü senaryoda onu değiştirmek için yeterli sigortaya sahip olmak istersiniz. Eksik kapsamda sigortalı olmak veya tazminat ödemeyen bir şirketle anlaşma yapmak, konut sigortası için alışveriş yaparken kaçınmanız gereken hatalardır. Ancak birçok tüketici, yeterli kapsama ve kaliteli müşteri hizmetinin önemini gözden kaçırıyor ve bunun yerine en düşük oranlara odaklanıyor.

Güvendiğiniz bir sigortacı bulmak için gerekli özeni göstermeniz ve ihtiyaçlarınıza uygun teminatı satın almanız önemlidir. Etrafta alışveriş yaparak, rekabetçi fiyatlı bir primle doğru kapsamı elde edersiniz. Bunu yapmak için bilmeniz gerekenleri adım adım anlatacağız.

Konut sigortası nedir?

Konut sigortası, evle ilgili bir kayıp yaşamanız veya mülkünüzdeki bir yaralanma nedeniyle dava açmanız durumunda sizi mali sıkıntılardan korur. Kanunen zorunlu değildir, ancak ipotek varsa zorunludur. Farmers Insurance‘ın ülke çapında konut sigortası ürün müdürü Greg Pannhausen, her durumda, evinizi ve kendinizi bir konut sigortası poliçesiyle mali olarak korumanın iyi bir fikir olduğunu söylüyor.

Standart konut sigortası, konutunuzu ve kişisel eşyalarınızı korur. Ayrıca, eviniz bir kayıp nedeniyle yaşanabilir durumdaysa, sorumluluk kapsamı ve ek yaşam masrafları sunar. Konut sigortası sel, deprem, aşınma ve yıpranma ve yüksek değerli mücevher veya elektronik eşyaları kapsamaz. Bu tehlikeler için kapsam ayrıca mevcuttur.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortası satın alırken teminat limitlerinizin yeterli olduğundan emin olmalısınız. Çoğu sigortacı üç seviye sunar: gerçek nakit değeri kapsamı (GND), ikame nakit değeri kapsamı (İND) ve garantili veya genişletilmiş nakit kapsamı.

GND kapsamı, mülkünüzün ve eşyalarınızın amortismana tabi değerlerinde karşılanmasını sağlayacaktır. Örneğin, televizyonunuz çalınırsa, değerinden amortisman düşülerek tazminat alırsınız. GND, en ucuz politika seçeneğidir.

İND ile sigortacınız, konutunuzu veya kişisel eşyalarınızı mevcut piyasa değerinden değiştirmeniz için size tazminat ödeyecektir. Örneğin, bir yangın mutfağınıza zarar verirse, mutfağınızdaki eşyaları ve mutfak yapısını aynı malzeme veya benzer değerde malzeme ile değiştirmeniz için sizden muafiyetiniz düşülerek ücret ödeyecektir.

Garantili nakit teminatı veya uzatılmış nakit teminatı, sizi malzeme ve inşaat maliyetini hızla artırabilecek enflasyona karşı korumak için bir onaydır. Bu nedenle, ihtiyaç duyduğunuzda değiştirme maliyetiniz yeterli olmayabilir. Bir enflasyon koruma eklentisi, konut sigortası poliçenizin %125’ini otomatik olarak kapsayarak her zaman korunmanızı sağlar. Bu onay genellikle ek bir ücret karşılığında mevcuttur.

Doğru Konut Sigortası Nasıl Bulunur?

Adım 1: Neyin kapsanmasına ihtiyacınız olduğunu belirleyin

Evinizin yenileme maliyetini, kişisel eşyalarınızın toplam değerini ve varlıklarınızın toplam değerini belirleyerek başlayın. Ayrıca, yüksek riskli bir bölgede yaşıyorsanız, garajlar veya hangarlar gibi ek yapıları kapsamayı ve sel veya deprem sigortası satın almayı düşünebilirsiniz.

Adım 2: Ne kadar kapsama alanına ihtiyacınız olduğunu hesaplayın

 • Konutunuzun yenileme maliyetini hesaplayın: Sigorta Bilgi Enstitüsü’ne göre, yerel inşaat maliyeti ve evinizin büyüklüğü, evinizin yenileme maliyetini etkileyen en önemli faktörlerden ikisidir. Evinizin dış ve iç yapı malzemeleri veya garaj veya havuz gibi mülkünüzdeki diğer özel özellikler gibi faktörler de ne kadar kapsama alanına ihtiyacınız olacağını belirleyecektir. Konutunuzun yenileme maliyetini tahmin etmenin birkaç yolu vardır. Sigortacınızdan bir tahmin alabilir veya bir üçüncü taraf değiştirme maliyeti hesaplayıcısı kullanabilirsiniz. Ayrıca, daha maliyetli olabilecek bir yüz yüze değerleme uzmanı kiralayabilir veya yerel inşaat maliyetinizi evinizin metrekaresiyle çarparak kendiniz yapabilirsiniz. En doğru değiştirme maliyetini elde etmek için birden fazla yöntem kullanın; bu, tamamen sigortalanmanızı sağlayacaktır.
 • Bir ev envanteri yapın: Eşyalarınızın ayrıntılı bir listesini oluşturmak, konut sigortasında ne kadar ihtiyacınız olacağını değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Evinizin envanterini kaydettikten sonra, kişisel mülkünüzü gerçek değeri veya yenileme maliyeti kapsamı için sigortalamak isteyip istemediğinizi düşünün. Mücevher veya pahalı elektronikler gibi pahalı eşyaları not edin. Envanteriniz daha fazla kapsam gerektiren şeyler içeriyorsa, kişisel bir mülk yüzdürücü veya onay satın almayı düşünün.
 • Ne kadar ek yaşam gideri sigortasına ihtiyacınız olacağını belirleyin: Bir hak talebinden sonra evinizi yeniden inşa ederken alternatif yaşam düzenlemeleri yapmanız gerekirse, çoğu poliçe sizi kapsar. III’e göre, onarımlar sırasında geçim masrafları için ödenmesi gereken maliyet, evin yenileme maliyetinin %20’si kadardır. Ek yaşam gider limitleri her sağlayıcıya göre değişiklik gösterdiğinden sigortacınıza danışın. Bu kapsamı ek bir ücret karşılığında artırabilirsiniz.
 • Ne kadar sorumluluk sigortasına ihtiyacınız olacağını belirleyin: Varlıklarınızı kapsayacak kadar yeterli sorumluluk sigortası satın almalısınız. Çoğu konut sigortası poliçesinin minimum 100.000 ABD Doları olduğunu, ancak en az 300.000 ila 500.000 ABD Doları arasında bir kapsama sahip olmayı düşünün, III. Bu, varlıklarınızı karşılamak için yeterli değilse, bir şemsiye veya fazla sorumluluk kapsamı satın almayı düşünün.

Adım 3: Kişisel bilgilerinizi ve evinizin bilgilerini alın

Kişisel bilgilerinizin ve evinizin bilgilerinin elinizin altında olması, ev sigortası tekliflerini toplamanızı hızlandırmanıza yardımcı olabilir.

 • Kişisel bilgiler: İsim, doğum tarihi, medeni durum ve iletişim bilgileri
 • Eviniz hakkında temel bilgiler: Adres, orada ne kadar süredir yaşadığınız, ne tür bir evde oturduğunuz ve asıl ikametgahınız olup olmadığı, mülk üzerinde ipotek varsa, inşa yılı, metrekare, sayı yatak odası/banyo sayısı, kat sayısı
 • Eviniz nasıl inşa edildi: Binanızın, dış duvarınızın ve çatınızın yapıldığı malzeme, ısıtma veya soğutma sistemleri ve evinizin sahip olduğu temel ve inşaat türü
 • Güvenlik: Ev güvenlik sistemleriniz varsa, evinizin en yakın itfaiye ve yangın musluğundan ne kadar uzakta olduğu
 • Ekstra kapsama ihtiyacınız varsa: Evinizde bir işletme işletiyorsanız mücevher ve üst düzey elektronik ürünler, evcil hayvanlar, yüzme havuzları veya trambolinler

Adım 4: Ev sigortası tekliflerini toplayın ve karşılaştırın

En az üç farklı şirketten teklif alınmasını önerir. Aramanıza başlamak için arkadaşlarınızdan ve akrabalarınızdan tavsiye isteyin. Size büyük sigorta şirketlerinin oranlarını ve şikâyet oranlarını sağlamak için eyalet sigorta departmanınızla da iletişime geçebilirsiniz.

Alıntıları karşılaştırmak için poliçenizin kapsamına neler girdiğini öğrenin. Standart bir konut sigortası; ev, kişisel eşyalar, sorumluluk koruması ve ek yaşam giderleri kapsamını içerecektir. Satın almayı tercih ettiğiniz ek teminatların teklifinize dahil edildiğinden emin olun.

Ayrıca, tüm tekliflerinizde indirim ve kapsam tutarlarınızın eşit olduğunu kontrol etmek istersiniz. Kesinti, sigorta sağlayıcınız talebinizi iletmeden önce ödemeniz gereken bir miktardır. Muafiyetiniz ne kadar düşükse, primleriniz o kadar yüksek olacaktır. Ek olarak, teminat tutarlarınızın yönetim kurulu genelinde aynı olduğundan emin olmanız gerekir. Evinizi yeniden inşa etmeniz, kişisel mülkünüzü değiştirmeniz veya mülkünüzde meydana gelen kazalar için dava açmanız gerektiğinde yetersiz sigortalı olmak istemezsiniz.

Adım 5: Hak kazandığınız indirimleri inceleyin

Konut sigortası primlerinizde daha düşük bir oran için kapsamınızı gözden kaçırmamak önemli olsa da, maliyetlerinizi azaltmanın yolları var. İşte konut sigortasının sunduğu popüler indirimlerden bazıları:

 • Çoklu poliçe indirimleri: Konut sigortası poliçenizi başka bir sigorta ürünüyle, genellikle otomobil sigortasıyla birleştirmek için indirim alın. Yeni ev/yeni ev alıcı indirimleri: Yeni bir ev satın aldıysanız veya yeni inşa edilmiş bir ev satın aldıysanız, indirim almaya hak kazanabilirsiniz. “Yeni bir ev” olarak nitelendirilen şey, sigorta şirketlerine göre değişir.
 • Otomatik, tam ödeme, elektronik fon transferi, kağıtsız indirim: Bir ödeme türü seçtiğiniz için indirim alın.
 • Hasarsızlık indirimi: Konut sigortanızla temiz bir sicile sahip olduğunuz için indirim alın.
 • Sadakat indirimi: Sağlayıcınız, art arda birkaç yıl boyunca sigortalı olduğunuz için indirim sunabilir.
 • Ev güvenliği indirimi: Hırsız alarmı veya duman dedektörü gibi cihazlarınız varsa indirim almaya hak kazanabilirsiniz.
 • Sigarasızlık indirim: Sigara içmeyenler, sigarasız bir eve sahip oldukları için indirim alabilirler.
 • Ev geliştirme indirimi: Evinizin kalitesini artırmak için çatı, elektrik, ısıtma ve sıhhi tesisat sistemlerinizi yükseltmek için indirim alın.

Adım 6: Her şirketin güvenilirliğini araştırın

En iyi değeri elde ettiğinizden emin olmak için bir sigorta sağlayıcısının güvenilirliğini araştırın. Bir sigortacının bağımsız kuruluşlar tarafından derecelendirilen mali gücü, ihtiyacınız olduğunda bir tazminat talebini tazmin edip edemeyeceğini belirlemenize yardımcı olabilir. AM Best, sigorta şirketlerine A+’dan F’ye kadar harf notları verir. Bir şirket B’nin altında bir puan alırsa, mali açıdan istikrarlı değildir ve tazminatları güvenilir bir şekilde ödeyemez.

Ayrıca bir şirketin güvenilirliğini müşteri memnuniyetine bakarak da kontrol edebilirsiniz. JD Power’ın konut sigortası müşteri memnuniyeti anketi , büyük sigorta şirketlerini 1.000 puanlık bir ölçeğe göre sıralıyor.

Adım 7: Poliçenizi sonlandırın ve satın alın

Sizin için doğru olan poliçeyi seçtikten sonra, imzalamadan önce tüm bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun. Sigorta şirketinizin, başvurunuzun değiştirme maliyeti kapsamının ve mülk bilgilerinin doğru olduğundan emin olmak için bir evde inceleme gerektirebileceğini unutmayın.

Ayrıca sigorta primlerinizi nasıl ödeyeceğinizi de bilmek istersiniz. Sigorta primlerinizi genellikle konut sigortası sağlayıcınıza veya ipotek kredi kuruluşuna ödersiniz. Primlerinizi, konut sigortası şirketiniz aracılığıyla tam veya tekrarlayan ödemeler hâlinde ödersiniz. Bir ipotek krediniz varsa, bir emanet hesabı aracılığıyla aylık ipotek ödemenizle prim ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Son olarak, poliçenizin tarihini seçmeniz gerekecektir. Yeni bir poliçe satın alıyorsanız, ipotek borç vereninize haber verin.

Konut Sigortası Alırken Yapılan Hatalar

 1. En ucuz poliçeyi seçmek

Bir konut sigortası sizi korumalı ve yeniden inşa etmeniz gerekiyorsa maliyetlerinizi karşılamalıdır. Bununla birlikte, en ucuz teminatı seçmek, evle ilgili bir kaybı tamamen karşılamak için yeterli paranız olmayacağı anlamına gelebilir. Pannhausen, eviniz muhtemelen en büyük masrafınız ve bir kayıptan sonraki ana önceliklerinizden biri olacak, diyor. Konutunuz ve kişisel mülkünüzün yanı sıra, sorumluluk korumasından yoksunsanız ve başka birinin tıbbi faturalarını ve yasal savunmanızı cebinizden ödemek zorunda kalırsanız, mali bir darbe alabilirsiniz.

 1. Teminat tutarlarınızı yıllık olarak güncellememek

Artan enflasyon gibi faktörler nedeniyle yenileme maliyetiniz bugün geçen yıl ile aynı olmayabilir. Sigorta kapsamınızda herhangi bir boşluk kalmaması için kapsamınızı yıllık olarak güncellediğinizden emin olun.

 1. Yılda bir alışveriş yapmamak

Tek bir sigorta şirketiyle yetinmek zorunda değilsiniz. Her yıl kapsamınız için daha iyi fiyatlara sahip bir sağlayıcı seçebilirsiniz. Çoğu şirket, dönem boyunca bile poliçenizi iptal etmenize izin verecek ve kullanılmayan primleri iade edecektir. Sigorta sağlayıcınızın vazgeçmenizi isteyebileceği iptal ücretlerinin farkında olun ve varsa, iptalinizi ipotek kredi kuruluşuna bildirin.

 1. Evinizin yenileme maliyetini yanlış tahmin etmek

Birçok müşteri, evleri için ödedikleri fiyata göre değiştirme maliyetini seçecek ve bu da onları yetersiz sigortalı bırakabilecektir. Evinizi tamamen yeniden inşa etmenin ne kadar süreceğine dair doğru bir tahminde bulunmak çok önemlidir. Pannhausen, yeni ve pahalı özellikleri göz önünde bulundurun ve evinizde yaptığınız iyileştirmeleri tartışırken dürüst olun, diyor.

Konut sigortası fiyatları ne kadar?

Pannhausen, sigortacılar evinizin büyüklüğüne, inşa edildiği yıla, inşaat malzemelerinin kalitesine, bulunduğu yere ve riskine, mülkünüzdeki özel özelliklere ve daha fazlasına bakarak ev sigortası primlerinizi belirler, diyor Pannhausen. Ayrıca, ev güvenliği indirimleri veya çok politika indirimleri için uygun olup olmadığınızı da ararlar.

Konut sigortası primleriniz, benzersiz durumunuza göre değişecektir, bu nedenle çevrimiçi bir tahmin almak veya bir konut sigortası acentesi ile konuşmak iyi olur.

Kapsamınızı daha düşük bir fiyata azaltmak iyi bir fikir olmasa da, poliçenizden tasarruf etmenin hâlâ yolları var. İşte sigorta faturanızı kısaltmanın birkaç yolu.

Etrafında alışveriş yapın: En iyi kapsama ve en rekabetçi fiyatlara sahip bir sigorta şirketi bulmak için çevrimiçi bir komisyoncu kullanın veya bağımsız bir acente ile çalışın. Ev, otomobil ve şemsiye poliçelerinizi bir araya getirmek, sigorta poliçenizden önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlayabilir.

İndirilebilirliğinizi artırın: İndirilebilirliğiniz, sigorta primleriniz için ne kadar ödeyeceğinizi etkileyebilir. İndirilebilir tutar ne kadar yüksek olursa, aylık oranınız o kadar düşük olur. Kesintilerin toplam teminat tutarınızdan düşülebileceğini unutmayın. Örneğin, eviniz bir fırtınadan zarar görürse ve sigorta şirketi hasarı onarmak için kaybınızı 15.000 ABD Doları olarak hesaplar. Muafiyetiniz 1.000 ABD Doları ise, sigorta şirketi size 14.000 ABD Doları ödeyecektir.

İndirimlerden yararlanın: İndirimler ayrıca primlerinizi büyük ölçüde azaltabilir. Sigorta sağlayıcıları genellikle sundukları indirimleri web sitelerinde listeler. Daha az bilinen indirim fırsatlarına hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek için sigorta acentenizle iletişime geçin.

Aşırı borca ​​girmekten ve mali sıkıntı yaşamaktan kaçınmak için yeterli şeye sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsunuz. Pannhausen, konut sigortası satın alırken kendinize bir soru sormanızı söylüyor: “Eğer evim ve içindeki her şey yarın hasar görür ve her şeyimi kaybedersem, sıfırdan başlamayı göze alabilir miyim?”

“Konut sigortası nedir, neleri kapsar? Konut sigortası fiyatları ne kadar?” için 2 cevap

 1. […] konut sigorta bedeli, azami teminat tutarı geçmemek kaydıyla, evin veya mülkün büyüklüğüne ve şekline […]

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: