Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar, Fiyatları Ne Kadar?

özel sağlık sigortası, özel sağlık sigortası nedir, en iyi özel sağlık sigortası hangisi, özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki fark

Özel sağlık sigortası nedir?

Özel Sağlık Sigortası, sigortalının poliçe süresi içinde yaptığı sağlık giderlerini (doktor muayenesi, ilaç, görüntüleme, tahlil, ameliyat giderleri vb.) genel şartlarla karşılayan bir sigorta türüdür. Ayrıca Özel Sağlık Sigortaları, yatarak ve ayakta tedavi hizmetleri ile acil durumlar, PSA ve mamografi, ambulans, kapsamlı yardım seçenekleri ve check-up gibi ek sağlık hizmetlerini kapsar.

Özel sağlık sigortasıyla özel sağlık masraflarınız karşılanır. Teminat poliçenizde yer alıyorsa; ister gecelik hastane bakımı, ister ayakta tedavi, tanı testleri, taramalar veya bakım sonrası olsun, ihtiyacınız olduğunda uzman özel tedavi alırsınız.

Özel sağlık sigortası neleri kapsar?

Özel sağlık sigortasının kapsamları seçtiğiniz poliçeye bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazıları sadece özel tedavileri kapsarken, diğerleri ayrıca teşhisi ve kanser veya akıl sağlığı sorunları da kapsar. Aşağıdaki ögeler genel olarak özel sağlık sigortalarının kapsamlarında geçerlidir:

 • Yatarak tedavi
 • Ayakta tedavi
 • Annelik kapsamı
 • Çevrimiçi Tıbbi Hizmet
 • Mini Check-up
 • VIP Check-up
 • Diş Paketi
 • Mamografi/PSA
 • Oftalmoloji Paketi (21+ yaş)
 • Dolgulu Diş Paketi
 • Psikolojik Danışmanlık
 • Diyetisyen Hizmetleri

En iyi özel sağlık sigortası hangisi?

En iyi özel sağlık sigortası hangisi sorusunun cevabını alabilmek için önce poliçenizden ne istediğinizi düşünmekte fayda var. Herhangi bir sigortada olduğu gibi, doğru teminatı seçmek tamamen kişisel durumunuza bağlıdır. Kendi araştırmanızı yapmak ve mevcut farklı politika seçenekleri hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Sadece sağlık sigortanızı daha ekonomik hâle getirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizin için doğru olan poliçeyi anlamanıza ve seçmenize de yardımcı olur.

Özel sağlık sigortanızda hangi hastalıkları veya tedavileri kapsamak istediğinizi düşünmek önemlidir. Kapsamlı kanser sigortası mı arıyorsunuz ? Yoksa fizyoterapi gibi özel tedaviler için teminat mı arıyorsunuz? İstediğiniz teminat düzeyi, ne kadar ödeyeceğinizi de etkileyebilir. Özel sağlık kurumlarında muayene olmaktan memnunsanız veya bazı tedaviler için özel olarak ödeme yapıyorsanız, bazı şirketler daha ucuz bir seçenek sunar.

Özel Sağlık sigortanızı seçerken önceden var olan koşulları göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Önceden var olan koşullar genellikle çoğu sağlık sigortası sağlayıcısı tarafından karşılanmaz, bu nedenle ihtiyacınız olan her şey için bir poliçenin sizi kapsayıp kapsamadığına karar vermeniz gerekir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda poliçe ile size uygun özel sağlık sigortasını seçmek önemlidir. Çok yönlü bir sigorta arıyorsanız, aradığınız şey kapsamlı bir poliçe olabilir. Daha düşük maliyetli bir seçenek arıyorsanız, bazı şirketler yalnızca tedavinin kapsandığı poliçeler sunar.

Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar

 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ise SGK anlaşmalı özel sağlık kurumlarında geçerlidir. Özel Sağlık Sigortasının kapsamına girmek için SGK’lı olmanız gerekmez.
 • Özel Sağlık Sigortasının anlaşmalı olduğu sağlık kurumları çok daha çeşitlidir.
 • Özel Sağlık Sigortasını yaptırdıktan sonra teminatları arttırılarak ülke dışında da kullanılabilir. Dolayısıyla bu, özel sağlık sigortasının geçerliliğini uluslarası yapar.
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sadece yurt içinde kullanılabilir, herhangi bir kapsam genişletme ile yurt dışında kullanılamaz. Özel sağlık sigortasında ise kapsam genişletilirse yurt dışında da sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
 • Özel Sağlık Sigortasının teminatları dâhilinde oluşan sağlık harcamalarınızın bir bölümü karşılanır. Bu durumda ek özel sağlık sigortasında masraflarınızın yanında ek ücret ödemeniz gerekir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında, teminatlarınız tamamen poliçe limitiniz ve anlaşmalı kurumlar dâhilinde işler. Eğer limitiniz dâhilinde hizmet almak ve anlaşmalı kurumlarda tedavi olmak isterseniz herhangi bir ek ücret ödemezsiniz.

“Özel Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar, Fiyatları Ne Kadar?” için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: